گونش

نشریه دانشجویان ترک دانشگاه علم و صنعت

نکاتی راجع به تریبون آزاد دانشگاه علم و صنعت

 

 

سرمقاله

 نکاتی راجع به تریبون آزاد دانشگاه علم و صنعت

سینا جهانبخش

(چاپ شده در شماره ۳۸ نشریه گونش-۱۹ آذر ۸۶)

 


تریبون آزاد دیروز با تلاش بی شائبه و بی وقفه دوستان شورای صنفی با شکوه هر چه تمام تر برگزار شد و جای دارد از همه این دوستان بالاخص آقای حمید صحرایی به خاطر زحماتشان تشکر کنم. در این نوشته قصد دارم به دو موضوع اشاره کنم که هر دو به گونه ای به تریبون آزاد دیروز مربوط می شوند .
مورد اول، بخشی از سخنانم است که در تریبون آزاد بیان کردم و در این نوشته می خواهم آن را باز تر کنم. همانگونه که دیروز هم گفتم من به عنوان عضو کوچکی از حرکت ملی آذربایجان و جنبش دانشجویی آذربایجان، اعلام می کنم که ما حاضریم با هر گروه و جنبشی که مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر و قانون اساسی را قبول کند و در راستای تحقق واقعی آن ها گام بردارد همبستگی و همکاری داشته باشیم. حرکت ملی آذربایجان هیچگاه خود را از سایر جنبش ها اعم از جنبش زنان، جنبش کارگران و ... جدا ندانسته و به آرمان های تمام آنها احترام می گذارد.
 اما متاسفانه گروه هایی وجود دارند که داعیه طرفداری از حقوق بشر و اجرای نص صریح قانون اساسی را دارند اما وقتی به خواسته های بحق فرهنگی، اقتصادی و سیاسی ملت آذربایجان می رسند، حق و عدالت را قربانی چیزی که به زعم خود مصلحت می پندارند می کنند. همین گروه ها هستند به بایکوت و نادیده گرفتن حرکت ملی آذربایجان و فجایعی که بر سر فعالین این جنبش می آید می پردازند و با اعمال تفرقه افکنانه خود دیوار بی اعتمادی بین حرکت ملی و سایر جنبش ها به وجود می آورند.
نشریه گونش آماده است به تمام گروه های منتقد دانشجویی دانشگاه که حاضر نیستند حقیقت و عدالت را فدای مصلحت های خیالی و تعصب های کور کنند دست همکاری بدهد. ان شاا... در آینده ای نزدیک فعالیت هایی در این زمینه انجام خواهیم داد. مسلما هدف یک رنگ شدن نیست، زیرا اختلاف نظرهایی در این بین وجود خواهد داشت که بیشترشان عادی و جزو ذات گروه های سیاسی است. آنچه مهم و مد نظر است این است که این دیوار بی اعتمادی که اتفاقا دو طرفه هم هست از میان برداشته شود.
مورد دوم، نقدی است بر تریبون آزاد دانشجویی دیروز. در تریبون دانشجویی دیروز مهم ترین خواسته دانشجویان استعفای مدیریت بود که از زبان بسیاری از دانشجویان شنیده شد. حال سوال اینست: »آیا واقعا تمامی مشکلات فعالین دانشجویی و دانشگاه با استعفای مدیریت فعلی مرتفع می شود؟«  همانطور  که خودشان می گفتند و ما هم می دانیم آقای جبل عاملی رییس انتصابی دانشگاه هستند و رییس بعدی هم که بعد از استعفای احتمالی (و نامحتمل) دکتر جبل عاملی خواهد آمد، بی هیچ شکی انتصابی خواهد بود. حال سوال من از کسانی که خواستار استعفای آقای جبل عاملی هستند این است که چه تضمینی وجود دارد که مدیریت انتصابی بعدی بهتر از آقای جبل عاملی باشد؟  ایضا چه تضمینی وجود دارد تیم مدیریتی رادیکالتری بعد از استعفای دکتر جبل عاملی سر کار نیاید؟ به نظر من ما به جای خواسته های احساسی و لحظه ای، که عقلانیت کمتر در آن ها راه دارد می توانیم با تصمیمات عقلانی و ایستادگی در برابر مدیریت فعلی و  اعتراض به هر تصمیم و عملی که بر خلاف قانون از سوی مدیریت صورت می گیرد نتیجه بهتری بگیریم؛ کاری که متاسفانه در این دانشگاه کمتر مشاهده می شود .   

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۰ آذر۱۳۸۶ساعت 14:53  توسط گونش  |